Google Arama Motoru Web Site Sıralama

Google Siteyi Arama Motorunda Nasıl Sıralar ? Google arama motoru çeşitli botlar yardımı ile siteyi sıralar.Google Bot yazılımları düzenli olarak web üzerindeki içerikleri tararlar. Eski ve yeni olmak üzere Google Botları kayıtlı web sitelerini takip ederek web site sayfalarını taramaya ve indeksleme ye yardımcı olur.

Web sitesi Google’da çeşitli algoritmalarla indekslenir. Google belirlemiş olduğu algoritmaları gizler nedeni ise direkt olarak algoritmaları açıklamaları, SEO konusunda uygunsuz içerikleri önlemek için Google algoritmaları na ilişkin ipuçlar verir

Google’ın yapmış olduğu açıklamalarda web sitelerini 200’ün üzerinde faktörle arama sonuçlarına göre sıralamaktadır. Google son yıllarda popüler olarak öne çıkardığı özelliklerinden biri ise kişisel arama sonuçlarıdır, yani Google ilgi alanlarınıza göre aranması istenilen kelimeyi kişiye göre farklı farklı arama motoru sonuçlarını göstermektedir.

siteyi-google-arama-motorunda-siralama

Google Pagerank adı altında yer alan google web sitelerine 1 den 10’a kadar not verir. Pagerank adı verilen bu notları etkileyen bir çok faktör vardır. Web site bağlantılarının hangi sitelerden geldiği, içeriğin kalitesi gibi bir çok etken ile Google sitenize not vererek web sitenin kalitesini belirler, bu sayede arama motorlarında üst sıralamalara çıkmak içi Pagerank önemli faktörlerden biridir.

arama-motoru-optimize

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerin yazılımında yapılan ve arama motorlarının indekslemesini kolaylaştıracak ayrıca içeriğin ne olduğu konusunda arama motorlarında yardımcı olacak ve fikir verecek yada daha geniş tanımıyla SEO adı altında özetleyebiliriz.

Arama motoru optimizasyonlarında sitelerin öncelikle kullanıcılar tarafından direkt olarak görünmeyen, kaynak kod dediğimiz kısmında başlar, arama motoru optimizasyonu öncelikli olarak bu kısımda yapılır. Ayrıca web sitesindeki içerikte arama motoru optimizasyonunda ana etkenlerden biridir. Bu şekilde web sitesinin optimize hale getirilip arama motorları tarafından kolay indekslenmesi, kolay bulunması ve tanınmasını sağlama çalışmalarıdır.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar